VANDAL(9 Ekim 2014)
"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, yabancı sözcükleri kullanmayı çok seviyorlar. Sık sık kullandıkları; konjöktür, motivasyon, kaos, konsept, manipülasyon, provokasyon sözcüklerinden sonra, Vandal ve Vandalizm sözcükleri de ağızlarından düşmez oldu!..."
...devam

KURBAN(5 Ekim 2014)
"Kurban kesme, bir KURAN kuralı, bir Kuran hükmü değildir!"
...devam

KURNAZ BİR YOBAZ AKIL VERİYOR(16 Eylül 2014)
"Kurnaz yobaz Ahmet Hakan, CHP'ye akıl verirken asıl şunu demek istiyor: Sakın karışmayın; din ticareti, yobazlık saltanatı sürüp gitsin!"
...devam

TÜRBE ZİYARETİ(6 Eylül 2014)
Osmanlı padişahlarının İstanbul'daki türbelerini ziyaret edenlerle, ANITKABİR'i ziyaret edenlerin sayısı karşılaştırıldığında ortaya şu çarpıcı gerçek çıkmaktadır: Türk Milleti, Osmanlı padişahlarını sevmemiş, benimsememiş, sahiplenmemiş ve unutup gitmiştir...
...devam

MEVLİT(2 eYLÜL 2014)
Mevlit, Kuran'dan alınmış bir ayet ya da ayetler toplamı değildir. Mevlit'in içeriği, İslam'ın kutsal kitabı Kuran'a aykırıdır!
...devam

 
isim
e-mail

Ekle Çıkar

ÇİKİTA – TERÖRİST İŞBİRLİĞİ

Önce bir gazete haberini okuyalım:

“Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde ithalatın simgesi haline gelen ve ABD’de en güçlü markalar arasında yer alan Chiguita Fresh (Çikita) Türkiye’de üretim yapmaya hazırlanıyor. Bugün 4,5 milyar dolar ciroya ulaşan şirket ilk etapta Türkiye’de ‘Organik muz’ üretimi yapmaya çalışıp yerel meyve üreticileriyle anlaşacak. Daha sonra ise Çikita markasıyla Türkiye’den şeftali, kayısı, kiraz ve muz gibi meyveleri başta Avrupa olmak üzere birçok bölgeye ihraç etmeyi planlıyor.
Çikita şirketinin Dünya Başkanı Robert Kistinger, ‘Her büyük firma gibi biz de Türkiye pazarına adım attık’ dedi.

Şimdi de biz, hayli kabarık Çikita dosyasını şöyle bir aralayalım ve gazetenin yazmadığı, yazamadığı gerçeklere bir göz atalım.
Çikita adını dünyaya duyuran, ‘Uluslararası Çikita Markaları’ şirketinin eski sahibi ve yönetim kurulu başkanı Carl Lindner’dir. 2006 yılında Amerika’nın en zengin 400 işadamı arasında 133. sıraya girmiş, 2,3 milyar dolar servet sahibi, Siyonist İsrail destekçisi Carl Lidner, Başkan George W. Bush’un yakın dostudur.
‘Uluslararası Çikita Markaları’ şirketi, 19 Mart 2002 tarihinde iflasını isteyince, Carl Lindner şirketteki hisse çoğunluğunu kaybetti.
İşte, hem çok zengin hem de çok ünlü Carl Lindner’in Çikita şirketinin marifetleri:

• 1975 yılında, ABD resmi kurumlarının yaptığı araştırmalar sonucunda, Çikita şirketinin Honduras Devlet Başkanı’na ve İtalyan devlet adamlarına rüşvet dağıtmış olduğu ortaya çıktı. Rüşvetler, muz pazarına başkalarının sokulmamamsı için verilmişti.
• 3 Mayıs 1998 tarihinde, Amerika’nın Cincinnati kentinde yayınlanan bir yerel gazetede Çikita şirketinin bazı yasa dışı eylemleri şöyle sıralandı: - Orta Amerika’daki muz bahçelerinde çalışan işçilere insanlık dışı davranışlar. - Çevrenin kirletilmesi. - Şirketin muz taşıyan gemileriyle, ABD’ye kaçak kokain sokmak. - Yabancı devlet memurlarına rüşvet vermek. - Yabancı ülkelerde muz ekimi için toprak satın alırken yerel yasaları çiğnemek. - İşçilerin sendikalaşmasını güç kullanarak engellemek. Bu yasa dışı eylemlerinden dolayı Çikita şirketi hakkında dava açılınca, davaya bakmak üzere Carl Lindner’le bağları bulunan bir özel savcı atanmıştı.

• 1993 yılından başlayarak Çikita şirketi, çevreye nasıl özen gösterdiğini vurgulayan bir kampanya başlattı. Kampanyanın sloganı şuydu: “ECO-O.K-Better Banana” Türkçesi: “Çevre-Tamam. Daha İyi Muz” Yani hem çevreyi koruyacaklarını, hem de daha kaliteli muz üreteceklerini duyuruyorlardı. Peki, gerçekten bu sözlerini tuttular mı? İşte gerçekler: - Çikita şirketi, muz tarım alanlarındaki uygulamalarıyla çevre yasalarını çiğnemekle kalmadı, on binlerce tarım işçisinin sağlığını da tehlikeye attı. - İşçiler çalışmaktayken tarım alanlarının havadan püskürtme yöntemiyle ilaçlanması çevreyi koruma yasalarına aykırı olduğu halde, Çikita şirketi bu yasalara uymadı. - Çikita şirketi, Latin Amerika’daki muz tarım alanlarında; ABD, Kanada ve Avrupa’da resmen kabul edilmemiş, yasaklanmış ilaçları kullandı. Böylece bu konuda daha önce resmen vermiş olduğu yazılı güvenceyi çiğnemiş oldu. - Çikita şirketinin muz tarım alanlarına havadan püskürttüğü çok zehirli böcek ilaçlarının çevredeki balıkları ve kuşları da zehirlediği belirlendi. - Bilim adamları ve çevreciler, Çikita şirketinin kullandığı çok zehirli böcek ilacı miktarının, hem çevreye hem de tarım işçilerinin sağlığına zararlı olduğunu bildirdi. - Muz tarım alanlarına havadan püskürtülen çok zehirli böcek ilaçları, hem tarım işçilerinin üzerlerine hem de çevredeki köylerin, nehirlerin ve ormanların üzerine düşmektedir. - Çikita şirketi, resmen yapılan şikayetler üzerine, muz tarım alanlarında hangi tür böcek ilaçları kullanmakta olduğunu avukatları aracılığıyla kamuoyuna duyurdu. İşte bunlardan bazıları: ** Propiconazole ve Benomyl: İnsanlarda kansere neden olabiliyor. ** Mancozeb, Azoxystrobin, Thiophanate-methyl ve Tridemorph: Balıkların zehirlenerek ölmesine neden oluyor. Kanada’da tarım alanlarında kullanılması yasak. ** Bitertanol: ABD tarım alanlarında kullanımı yasak.

• Bir ABD federal mahkemesi belgelerine göre, Çikita şirketi 1997-2004 yılları arasında üç terörist örgütle işbirliği yapmış, bunlara büyük çaplı ödemelerde bulunmuştu. İşte dökümü: - Kolombiya’daki muz üretim alanlarında çalışan Çikita elemanlarının korunması ve düzenin sağlanması için, AUC, ‘Birleşik Kolombiya Meşru Savunma Güçleri’ adlı terörist örgüte yaklaşık 1,7 milyon dolar ödendi. Son 10 yıl içinde, çoğunluğunu Çikita şirketinin muz tarım alanlarında çalışanların oluşturduğu 10 bin kişi bu terörist örgüt tarafından öldürüldü. - Yine aynı amaçla, FARC, ‘Kolombiya İhtilalci Silahlı Güçler’ adlı terörist örgüte yaklaşık 2 milyon dolar ödendi. - Kolombiya’daki Çikita muz üretim alanlarının korunması için, ELN, ‘Ulusal Kurtuluş Ordusu’ adlı terörist örgüte yaklaşık 2 milyon dolar ödendi. Çikita şirketinin en üst düzey yöneticilerinin para karşılığı işbirliği yaptığı bu üç terörist örgütün adları, ABD’nin ‘Yabancı Terörist Örgütler’ listesinde yer almaktaydı. Terörist örgütlerle işbirliği yapmakla suçlanan Çikita şirketi ABD’de mahkemeye verildi. 14 Mart 2007’de federal mahkeme Çikita şirketine 25 milyon dolar para cezası verdi. Ancak mahkeme ile Çikita şirketi arasında bir anlaşma yapıldı. Bu anlaşmaya göre, Çikita şirketi terörist örgütlerle işbirliği yaptığını itiraf edip suçlu olduğunu kabul edecek, buna karşılık da mahkeme, terörist örgütlere para vermiş olan Çikita şirketinin en üst düzey yöneticilerinin adlarını açıklamayacaktı. Anlaşma yapıldı, 19 Mart 2007 tarihinde Çikita şirketi 25 milyon dolar ceza ödedi, terörist örgütlere para veren en üst düzey yöneticilerin adları mahkeme tutanaklarına yazılmadı. Peki, terörist örgütlerle para karşılığı işbirliği yapmış Çikita şirketinin o dönemde en üst düzey yöneticileri kimlerdi? - Carl Lindner, Yönetim Kurulu Başkanı. - Keith Lindner, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı (Başkanın oğlu) - Robert Kistinger, Çikita Muz Grubu Başkanı (Yazımızın başındaki gazete haberinde adı geçen, ‘Türkiye pazarına adım attık’ diyen yönetici) - Steven Warshaw, Operasyon Başkanı - Robert Olson, Genel Müdür

• Çikita şirketinin Kosta Rika’da COBAL adlı bir şubesi bulunmaktadır. Mayıs 2007’de ‘Peuples Solidaries’ adlı Fransız sivil toplum örgütü ve bazı insan hakları kuruluşları Çikita şirketinin bu şubesiyle ilgili şu suçlamalarda bulundular: - Bilinçli olarak işçilerinin temel haklarını çiğnemekte, sağlıklarını tehlikeye atmaktadır. - Çikita şirketi Kosta Rika’daki muz üretim alanlarında çok zehirli böcek ilacını sık sık kullanmaktadır. - Kiraladığı özel milislerle işçileri korkutup sindirmektedir. - Bir yılı aşkın süredir sendikanın şikayetlerini umursamamaktadır.

• 6 Haziran 2007 tarihinde, Çikita şirketi mahkemeye verildi. Davalı: Çikita şirketi. Davacılar: Çikita şirketinin Kolombiya’daki muz üretim alanlarında tarım işçisi olarak çalışmaktayken, Çikita şirketinin işbirliği yaptığı AUC adlı terörist örgütü tarafından öldürülmüş olan 173 kişinin aileleri. Davacıların Avukatı: Terry Collingworh, Uluslararası Haklar Avukatları’ndan. Davacılar, Çikita şirketinden milyonlarca dolarlık tazminat talep ediyorlar. Davacıların avukatı Terry Collingworth şunları söylüyor: “Bu dava, belki de tarihin en büyük terörizm davasıdır. Kurbanları ve verdiği zararlar açısından, New York İkiz Kuleler’e yapılan saldırının üç katı boyutundadır.” Çikita şirketinin Kolombiya’da terörist örgütlerle işbirliği yapmış olduğunu bir federal mahkemede itiraf edip 25 milyon dolar ceza ödemiş olduğunu hatırlatan Terry Collingworth, Çikita şirketinin çok büyük bir tazminat ödemeden kurtulmasının olanaksız olduğunu vurguluyor ve şöyle söylüyor: “Yüzlerce hatta binlerce kişinin öldürülmesinden sorumlu olarak Çikita şirketini sanık sandalyesine oturtmak, onları iş dünyasından silip atabilir” Avukat Terry Collingworth’ün son sözleri ise çok çarpıcı: “I guess this is the one scenario where I would support the death penalty-the death of a truly evil corporation.” Türkçesi: “Bu dava, benim idam cezasını destekleyebileceğim -gerçekten şer bir şirketin ölümle cezalandırılması davasıdır.”

İşte tam bu sırada, yani ‘Şer’ Çikita şirketi altından kalkamayacağı, belki de toptan batacağı bir tazminat davasıyla karşı karşıya gelince kapağı Türkiye’ye atıyor. ‘Şer’ Çikita şirketinin başkanı Robert Kistinger, ‘Her büyük firma gibi biz de Türkiye pazarına adım attık’ sözleriyle Amerikancı medyada boy gösteriyor.
Yukarıda vermiş olduğumuz bilgilerden yola çıkarak, Robert Kistinger’in Türkiye’de neler yapacağını kolayca kestirebiliriz:

• Başta Alanya, Gazipaşa ve Anamur olmak üzere Türkiye’deki başlıca muz üretim alanlarını ucuza kapatmak üzere harekete geçecektir. Özelleştirme adı altında vatan topraklarını yabancılara satmaya çoktan hazır olanlar, Çikita şirketinin bu girişimini destekleyecektir. En büyük destek, mandacı hükümet ve mandacı medyadan gelecektir.
• Bu topraklarda muz üretimi yaparken, en zehirli en ucuz böcek ilaçlarını havadan püskürterek hem tarım işçilerini hem de çevreyi zehirleyecektir.
• Yasalarımızı hiçe sayacak, bunlara uymasını isteyen bazı devlet memurlarını rüşvet dağıtarak susturacaktır.
• Üretim yapacağı topraklarımızda, kendi çıkarlarını koruyacak özel silahlı korumalar kullanacaktır.
• Haklarını arayacak, sendikaları devreye sokacak işçileri susturup sindirmek için yerel mafya ile işbirliği yapacaktır.
• Bizim topraklarımızda, bizim meyvelerimiz üretip kazanç sağlamak için gerekli sermayeyi, Türkiye’deki bankalardan kredi olarak sağlayacak, cebinden tek dolar harcamayacaktır.
• Çikita şirketinin hain eylemlerine, topraklarımızı ve insanlarımızı sömürmesine karşı çıkacak ulusalcıları öldürtmek amacıyla, terör örgütleriyle, örneğin PKK ile işbirliği yapacaktır.

Bir gün dahi beklemeden; başta Alanya, Gazipaşa ve Anamur olmak üzere Türkiye’deki tüm muz üreticilerini ‘Şer’ Çikita şirketine ve onun içimizdeki destekçilerine karşı ayaklanmaya çağırıyorum!
Hemen Çikita muzun boykot edilmesini, alanın da satanın da tüketenin de şiddetle kınanmasını duyuruyorum!
Yalnız muz üreticilerini değil, tüm Türk halkını, ülkemizi yağmalayanlara ve yağmalatanlara karşı isyan etmeye çağırıyorum!

Yılmaz Dikbaş
23 Haziran 2007, Antalya

designed by mescomedia